Polska wersja English version Deutsch Version
666 688 866

Bez względu na pogodę, życzymy Wam pięknej pogody, szerokiej drogi i bezawaryjnej jazdy 🙂

Wiosna to czas przelotnych deszczy. Wiadomo, rośliny potrzebują wody, by rosnąć. Bez deszczu nie ma życia. A jednak, życiodajny deszcz lub nawet delikatna mżawka, może być przyczyną nieszczęśliwych sytuacji na drodze.
Warto wiedzieć, że najbardziej śliska powłoka na jezdni powstaje podczas pierwszych opadów, kiedy woda miesza się z zanieczyszczeniami, które znajdują się na drodze, takie jak na przykład resztki oleju.

W czasie deszczu warto pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach . Po pierwsze, należy wiedzieć, że kierownica, sprzęgło, hamulec i gaz w czasie opadów potrzebują delikatnej ręki i nogi, należy się nimi posługiwać z delikatnością i wyczuciem. Hamowanie na mokrej drodze jest niemal trzy razy dłuższe niż na suchej nawierzchni. Dlatego należy trzymać bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed nami. Za bezpieczną uznaje się odległość mierzącą minimum dwie długości auta, którym się poruszasz. Na mokrych powierzchniach należy jeździć z odpowiednią prędkością, raczej wolniej niż szybciej, trzymać się śladów pozostawionych przez auta jadące wcześniej – dzięki temu koła stykają się z oczyszczoną już nieco nawierzchnią, mniej jest na niej resztek oleju i inny rzeczy, które sprzyjają poślizgom. Kałuże najlepiej omijać, bo sprzyjają one powstawaniu niebezpiecznego zjawiska zwanego aquaplaningiem.

Czy wiesz, co to jest aquaplaning?

To sytuacja, pod oponami samochodu gromadzi się więcej wody niż opona jest stanie ją odprowadzić. Ciśnienie wody unosi koła auta, powodując poślizg na warstewce wody między oponami a nawierzchnią. Całkowita utrata styczności doprowadzić może do niebezpiecznego wyjechania poza własny pas ruchu czy zjechania z drogi. Ochronę przed aquaplaningiem zapewni odpowiedni poziom bieżnika, właściwe ciśnienie w oponach oraz ich ogólna sprawność. Kiedy już nam się aquaplaning przytrafi, to nie hamuj gwałtownie, nie skręcaj. Zdejmij nogę z pedału gazu, dziki temu, że auto wytraci prędkość, odzyska przyczepność kół. Jeśli musisz zahamować, zrób to delikatnie, nie uderzając z całej siły nogą hamulca, ale pompując hamulec. Chyba, że twoje auto posiada ABS – wtedy możesz zahamować tak, jakbyś hamował w normalnej sytuacji drogowej.

Czasami, gdy deszcz jest zbyt silny, wycieraczki mogą nie nadążyć z odprowadzaniem wody. Kiedy opady uniemożliwią dostrzeżenie pobocza, pojazdów jadących drogą, to znaczy, że widoczność jest zbyt słaba, i najlepiej zjechać z drogi i przeczekać deszcz. Pamiętaj, żeby zostawić włączone światła, dzięki nim, będziesz lepiej widoczny.

Najważniejsze jednak, to pamiętaj, nie prowadź, gdy czujesz zmęczenie. Rób przerwy w podróży. Specjaliści zalecają odpoczynek co 150 km lub co dwie godziny.