Polska wersja English version Deutsch Version
666 688 866

Samochód miejsca nie wybiera – co zrobić, gdy awaria przydarzy się nam na autostradzie?

Autostrady i drogi szybkiego ruchu to nie najlepsze miejsce na jakikolwiek postój, również ten, który spowodowany jest awarią samochodu. Takie sytuacje stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym, a nieodpowiedzialne zachowanie kierowców może doprowadzić do wypadku. Podpowiemy jak się zachować w przypadku niechcianego postoju na autostradzie, lub „ekspresówce”.

Choć podróż po drogach szybkiego ruchu należy do przyjemnych i sprawnych, to już jakiekolwiek komplikacje zmuszają kierowców do wdrożenia odpowiednich procedur. Zanim jednak ruszymy w trasę, upewnijmy się, że w naszym samochodzie znajduje się trójkąt ostrzegawczy. To rzecz niezbędna. Jego brak może narazić nas na mandat, a przy zatrzymaniu ruchu na drogach szybkiego ruchu – jest najlepszym i koniecznym sposobem do oznaczenia miejsca awarii. Polecamy wozić ze sobą również kamizelkę odblaskową. Choć w Polsce nie jest ona obowiązkowym wyposażeniem auta (w przeciwieństwie do niektórych państw Europy), to powinniśmy – dla własnego bezpieczeństwa – mieć ją zawsze przy sobie. Przydaje się zarówno po zmroku, jak i w dzień.

Zachowaj spokój, postępuj z głową!

Unieruchomienie samochodu na autostradzie to nie koniec świata – przede wszystkim, należy zachować zimną krew i pamiętać o odpowiednich procedurach. Nawet, gdy awaria zdaje się prosta i szybka w naprawie, to w pierwszej kolejności musimy ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Trójkąt musi być ustawiony około 100 metrów od samochodu.

Jeżeli jesteśmy w stanie, to powinniśmy zepchnąć samochód na pas awaryjny. Jeżeli rozpoznamy awarię w trakcie poruszania się pojazdu – należy od razu zjechać na to miejsce i zgasić silnik. W tym momencie możemy skupić się na kolejnych krokach.

trójkąt ostrzegawczy na drodze

Teraz możesz wezwać pomoc

Gdy już zabezpieczyliśmy miejsce awarii musimy skupić się na usunięciu auta z drogi i przekazaniu go do warsztatu. Tu z pomocą przychodzimy my, Pat-Car. Od 2006 roku pomagamy kierowcom w losowych sytuacjach. Nasza laweta pomoże w przetransportowaniu Twojego samochodu w bezpieczne i pożądane przez Ciebie miejsce. Na pomoc drogową powinieneś zadzwonić niezwłocznie po przygotowaniu miejsca postoju samochodu.

Dlaczego pomoc drogowa, której jesteśmy przedstawicielami jest tak bardzo potrzebna? Musimy pamiętać, że na autostradach nie wolno samodzielnie holować samochodu! Nie możesz, więc wezwać przyjaciela, żeby pomógł Ci ściągnąć auto. Kategorycznie zabronione jest też angażowanie pozostałych uczestników ruchu w pomoc. Może to skończyć się ogromną tragedią.

Do jego usunięcia uprawnione są specjalne służby, takie jak my. Ważne – uszkodzone auto musi zjechać z drogi już na pierwszym zjeździe! Nie polecamy też samodzielnych napraw na miejscu, ale jeżeli awaria nie unieruchomiła pojazdu, to możesz poruszać się po pasie awaryjnym, w celu opuszczenia drogi. Pamiętaj jednak, że minimalna prędkość poruszania się, to 40 kilometrów na godzinę.

Co z kierowcą i pasażerami?

W przypadku kierowcy pechowego samochodu i jego współpasażerów przepisy nie są już precyzyjne. Z jednej strony musimy pamiętać, że droga szybkiego ruchu nie jest miejscem na spacery. Narażamy wtedy siebie, ale też innych użytkowników drogi. Z drugiej strony – nieszczęścia lubią się przyciągać. Zdarzały się bowiem przypadki, że rozkojarzony, lub zmęczony kierowca nadjeżdżającego auta uderzył z ogromną prędkością w samochód na pasie awaryjnym, lub – na samej autostradzie. W przypadku podróży z pasażerami, warto pomyśleć o większej liczbie kamizelek.

autostrada

Następnie – dla własnego bezpieczeństwa – powinniśmy udać się w odpowiednie i ochronione miejsce. Może to być zielony pas, który często okala pas drogowy. Najlepszym pomysłem będzie jednak oczekiwanie na służby poza ruchem autostradowym, wychodząc przez bramki bezpieczeństwa.

Postój to nie tylko awaria…

Każdemu zdarza się roztargnienie, które może skończyć się np. zbyt małą ilością paliwa. Na jego brak na autostradzie również mamy rozwiązanie. Wykwalifikowana pomoc drogowa, taka jak Pat-Car może dostarczyć Ci odpowiednią ilość płynu napędowego. Musimy pamiętać, że w takim wypadku bardzo ważna jest szybkość reakcji – na dowóz paliwa pomoc drogowa ma około 20 minut.

Brak paliwa nie może być uzasadnionym powodem postoju na autostradzie. Taki, w czasie zbyt długiego oczekiwania, może się skończyć bardzo wysokim mandatem.

Znając już wszystkie wytyczne, możesz bez obaw udać się w przyjemną i szybką podróż do celu. Pamiętaj, że z nami nie musisz się bać konsekwencji autostradowej awarii.

Autorem wpisu gościnnego jest Darek Koza – redaktor bloga motoryzacyjnego Automator.pl