Polska wersja English version Deutsch Version
666 688 866

Jak pozbyć się auta porzuconego na parkingu?

Auta, od dłuższego czasu nie używane, są prawdziwą zmorą osiedli. W miastach, gdzie każde miejsce parkingowe jest na wagę złota, taki zalegający miesiącami wrak, może mocno denerwować zarówno innych właścicieli pojazdów, którzy nie mają miejsca na zaparkowanie swoim samochodem, jak i zarządców dróg. Na szczęście auta takiego można się z parkingu pozbyć. A my podpowiadamy jak!

Nieużywane od miesięcy samochody, blokujące miejsce parkingowe, są na pewno irytujące, zwłaszcza w mieście, gdzie ze względu na ilość samochodów trudno o miejsce parkingowe. Na szczęście, prawo pozwala na usunięcie samochodów, które od miesięcy stoją w jednym miejscu, a ich stan sugeruje, że nie są używane. Z różnych względów, na przykład są samochodami powypadkowymi lub po awaryjnymi, a koszt naprawy przewyższa wartość samochodu. Wielu właścicieli próbuje oszczędzić na kosztach złomowania auta, albo czeka, nie wiadomo do końca na co…

W mieście miejsce parkingowe jest bezcenne

W mieście miejsce parkingowe jest bezcenne. Szczęśliwi, którzy mają swoje miejsca, wykupione, wydzierżawione, oznaczone i niedostępne dla innych. Większość kierowców po powrocie z pracy poświęca sporo czasu, by znaleźć miejsce dla siebie, więc nie dziwi, że widok starego grata zajmującego miejsce pod domem może mocno denerwować, zwłaszcza, gdy wiadomo, że grat nie ruszył się z miejsca od miesięcy. Nieważne, czy gra jest niesprawny, czy właściciel wyjechał, zmarł lub zachorował.

Prawo jednak umożliwia usunięcie takiego pojazdu

Koszty usunięcia pojazdu z drogi obciążają właściciela lub posiadacza auta. Nawet jeśli stojący samochód ma zamontowane tablice rejestracyjne. Należy tu rozróżnić posiadacza od właściciela. Posiadaczem jest osoba, która dysponowała samochodem w chwili, gdy został porzucony. Może to być na przykład wnuk właściciela, który uznał, że nie będzie naprawiał grata należącego do dziadka, skoro się zepsuł, a dziadek i tak już jeździć nie będzie. Na koszt właściciela lub posiadacza auta można usunąć samochód, który pozostawiony został w miejscu, w którym postój jest zabroniony, w którym stanowi utrudnienia dla ruchu innych pojazdów lub zagraża bezpieczeństwu.

Na koszt właściciela samochód będzie również odholowany w chwili, gdy kierujący nim nie okaże dokumentu potwierdzającego zawarcie lub opłacenie składki OC

Na koszt właściciela samochód będzie również odholowany w chwili, gdy kierujący nim nie okaże dokumentu potwierdzającego zawarcie lub opłacenie składki OC, tak samo, gdy auto zaparkowane jest na miejscu dla niepełnosprawnych, a nie posiada widocznej karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej ruchowo. Mało tego, jeśli auto w sposób wyraźny zagraża normom ochrony środowiska, również będzie odholowane na koszt właściciela, jeśli więc spod auta widać wycieki płynów eksploatacyjnych, jest to podstawą do usunięcia samochodu. Również samochód, który jest zapakowany tak, że utrudnia akcję ratowniczą, także będzie odholowany na parking depozytowy na koszt właściciela.

Procedury dotyczące odholowania zalegającego auta zależą od terenu na jakim został porzucony

Procedury dotyczące odholowania zalegającego auta zależą od terenu na jakim został porzucony. Auta, porzucone na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub w strefie ruchu można usunąć stosunkowo łatwo. Telefon na policję lub do straży miejskiej wystarczy, by funkcjonariusz przybył na miejsce, w celu określenia, czy stan auta wskazuje na użytkowanie,czy jest zaparkowany w sposób zagrażający bezpieczeństwu i czy nie stanowi zagrożenia dla środowiska. Jeśli mundurowy stwierdzi jedną z trzech przesłanek, wówczas właściciel pojazdu zostanie wezwany do uprzątnięcia wraku w terminie od trzech do czternastu dni. Jeśli właściciel nie ustosunkuje się do nakazu, laweta pomocy drogowej usunie pojazd, odholowano go na parking depozytowy. Koszty holowania i opłaty za parking obciążają właściciela pojazdu. Na odebranie pojazdu z parkingu właściciel ma do sześciu miesięcy, w zależności od tego, jaka była podstawa prawna odholowania auta. Po upływie czasu samochód przechodzi na własność gminy i najczęściej został zezłomowany.

Auta porzucone na drogach wewnętrznych może usunąć zarządca drogi, czyli spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota

Auta porzucone na drogach wewnętrznych może usunąć zarządca drogi, czyli spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota. Policja lub straż miejska może interweniować tylko wówczas, gdy porzucony pojazd zagraża bezpieczeństwu. W innym wypadku mogą tylko prosić właściciela o zabranie swojej własności, Spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mogą usunąć pojazd na swój koszt, a od właściciela auta mogą domagać się zwrotu poniesionych kosztów na drodze sądowej.

Za porzucenia auta na drodze publicznej prawo przewiduje dotkliwe kary finansowe. Jest to mandat w wysokości 500 zł, ale też może to być grzywna w wysokości 1500 zł w chwili, gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu i sprawa znalazła swój finał w sądzie. Dodatkowo, właściciel lub posiadacz auta musi liczyć się z kosztami usunięcia, holowania i przechowywania pojazdu na parkingu depozytowym, oraz jego późniejszej utylizacji.