Polska wersja English version Deutsch Version
666 688 866

Nasze miasto Płock

Żyjemy i pracujemy w Płocku. Tu działa nasza Pomoc Drogowa. Czasem, gdy podejmujemy kogoś z drogi, kogoś, kto na auto zastępcze lub naprawę będzie musiał poczekać kilka godzin, chcielibyśmy przybliżyć nasze miasto. Trochę lokalna duma i patriotyzm przez nas przemawia, bo Płock to naprawdę ciekawe miejsce, warte zobaczenia. Ostatecznie, lepiej pochodzić i zwiedzić zabytki, zobaczyć deptak i malownicze nadwiślańskie widoki, niż smętnie spędzać czas w warsztacie, oczekując jak na zmiłowanie naprawy.

Może kolizję lub awarię w okolicy Płocka potraktować nie jak boży dopust, przeszkodę w podróży, ale jako pretekst, by odwiedzić miasto, przez które najczęściej się przejeżdża, podróżując przez Centralną Polskę? Płock bowiem to nie tylko PKN Orlen, firmy i nowoczesność, ale też zabytki i bogata historia. Wiecie, że pochowanych jest tu dwóch królów Polski? Piastów? Nie? No to Wam opowiemy.

Płock to miasto, które istnieje od X wieku. Wcześniej, znajdował się tu gród i świątynia pogańska, więc historia miasta sięga mroków dziejów. Do najciekawszych zabytków architektury należy zaliczyć ti Bazylikę katedralną Wniebowzięcia NMP, Zamek Książąt Mazowieckich, który powstał z rozkazu Kazimierza Wielkiego XIV wieku, od XVI stając się siedzibą benedyktynów, Świątynia Miłosierdzia i Miłości, czy katedra mariawicka, posadzona na skraju skarpy nadwiślańskiej.

W katedrze warto wejść do kaplicy królewskiej. To tu, w podziemiach, obok piętnastu książąt mazowieckich, pochowani są Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.

Następnie warto skierować swoje kroki ku Muzeum Diecezjalnemu, gdzie zachwyci Was unikalna, ogromna kolekcja zabytków, nie tylko sakralnych. Znajduje się tu replika drzwi płockich. Oryginał, niestety, znajduje się w Soborze Świętej Zofii w Nowogrodzie Wielkim. Oryginalne drzwi zostały odlane w Magdeburgu w 1152-1156. W kolekcji znajduje się imponujący skarbiec, a w nim monstrancje, szaty liturgiczne czy ołtarze polowe, Biblia Płocka z XII wieku, relikwiarz św. Zygmunta ze złotą koroną z XIII wieku, kielich Konrada Mazowieckiego z XII wieku. W Muzeum Mazowieckim warto obejrzeć czteropiętrową ekspozycję poświęconą secesji oraz wystawę poświęconą historii Płocka, sięgającą czasów przedchrześcijańskich.

Płock to również ciekawe miejsce na dłuższy pobyt. Można skorzystać z uroków licznych SPA, bulwar nad Wisłą, prowadzący do mostu im. Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tutaj odbywają się liczne imprezy, tutaj znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, port. Tędy prowadzi ścieżka rowerowa. W Amfiteatrze odbywają się liczne imprezy, działa prężnie Płocka Orkiestra Symfoniczna oraz Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego.

Płock posiada bogatą bazę noclegową, od małych pensjonatów, po hostele i hotele. Ich oferta dostosowana jest do możliwości turystów, chociaż trudno znaleźć wolne miejsce w czasie, gdy odbywają się tu płockie imprezy cykliczne, takie jak: zlot zabytkowych mercedesów “Mercedesem po Wiśle”, Letni Festiwal Muzyczny, Festiwal Rockowe Ogródki, Lotto Poland Bike Maraton, REGGAELAND, Audioriver, Polish Hip-Hop Festival, Rynek Sztuki i wiele, wiele innych.