Polska wersja English version Deutsch Version
666 688 866

Holowanie na lince – wszystko co warto wiedzieć na jego temat

Holowanie jest często ostatnią deską ratunku na drodze. Kierowcy mniej lub chętniej sobie pomagają, jednak nierzadko holują w sposób nieprawidłowy. Jak holować poprawnie?

Każdy kierowca chodź raz w swoim życiu był holowany, holował lub przynajmniej widział holowane przez kogoś auto. Prawda jest jednak taka, że mało kto wie w jaki sposób holować w sposób poprawny. Policja przymyka wielokrotnie oko na pewne niedopatrzenia od strony kierowców holujących i holowanych, jednak zdawanie się na dobry humor i pobłażliwość funkcjonariuszy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Z zasadami holowania powinien zapoznać się każdy kierowca, aby w razie problemów wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie w kryzysowej sytuacji zgodnie z prawem i bezpiecznie.

Jak bezpiecznie holować auto na lince?

To na holującym spoczywa pełna odpowiedzialność prawna za holowanie. Nieprawidłowo i niezgodnie z prawem przeprowadzone holowanie może skończyć się dla niego nieprzyjemnościami, karą lub grzywną. Pierwszą i najważniejszą kwestią według prawa jest ta, że zarówno holujący, jak i holowany, musi posiadać stosowne uprawnienie, które pozwalają mu kierować pojazdem, którym się porusza. Niezależnie od tego, czy jest on sprawny, czy też nie.

Kolejne dość oczywiste prawa dotyczące poruszania się w tandemie holujący-holowany bezpiecznie, są następujące:

 • nie można holować więcej niż jednego auta w tym samym czasie,
 • nie można holować auta z przyczepą,
 • nie można holować auta na autostradzie – jest to możliwe tylko dla specjalnie przeznaczonych do tego pojazdów i to i tak tylko do momentu pierwszego zjazdu z drogi szybkiego ruchu.

Aby holować auto w sposób bezpieczny warto również zapoznać się z kwestiami technicznymi dotyczącymi prowadzenia pojazdów w takiej niecodziennej formacji. Tutaj pojawia się najwięcej błędów popełnianych przez kierowców.

  1. Pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania.
  2. Pojazd holujący i pojazd holowany nie może mieć włączonych świateł awaryjnych.
  3. Pojazd holowany musi być oznaczony w specjalny sposób:
   • trójkąt musi być zamontowany na zewnątrz pojazdu, po lewej stronie,
   • trójkąt nie może znajdować się za szybą, wewnątrz pojazdu,
   • trójkąt można zastąpić żółtymi światłami błyskowymi, tzw. kogutem.
  4. W warunkach niedostatecznej widoczności auto holowane powinno mieć włączone światła pozycyjne.

Odległość pomiędzy autami i połączenie

Oprócz stosownego oznaczenia aut podczas holowania i włączenia odpowiednich świateł równie ważne dla bezpieczeństwa holowania jest zastosowanie się do praw dotyczących ustanowienia samego połączenia między nimi.

 1. Połączenie pojazdów powinno być na tyle mocne i stabilne, aby uniemożliwić odczepienie się pojazdów od siebie w czasie jazdy.
 2. Hol na lince nie powinien być krótszy niż 3 m – przy sztywnym połączeniu – i 4-6 m przy połączeniu elastycznym.
 3. Hol musi być oznaczony naprzemiennie pasami czerwonymi i białymi.
 4. Opcjonalnie hol może być oznaczony chorągiewką w kolorze żółtym lub czerwonym.

Odpowiednie oznakowanie holu jest bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dzięki wyraźnie zaznaczonej lince inni kierowcy nie będą mieli wątpliwości, że holowane auto ma awarię, a jego normalne prowadzenie jest niemożliwe. To ograniczenie możliwości reakcji kierowcy na holu, będzie dla nich sygnałem dla zachowania większej ostrożności przy mijaniu „tandemu”.

Jak zachowywać się na drodze przy holowaniu?

Holujący pojazd nie powinien w terenie niezabudowanym przekraczać prędkości 60 km/h, a w terenie zabudowanym 30 km/h. Kary za przekroczenie prędkości – zwłaszcza w terenie zabudowanym – są bardzo dotkliwe. Holujący może nawet stracić prawo jazdy.

Podczas prowadzenia pojazdu zarówno holujący, jak i holowany powinien kierować płynnie i łagodnie. Niedopuszczalne są gwałtowne przyspieszenia, czy hamowania, gdyż bliska odległość aut może spowodować kolizję – kierowca holowany nie będzie miał wystarczająco dużo czasu na reakcję. Szczególny wzgląd na delikatność prowadzenia auta powinniśmy mieć również ze względu na samą linkę. Jest ona stosunkowo delikatnym produktem, który nie lubi ostrych szarpnięć. Zbyt mocne prowadzenie auta może doprowadzić do jej zerwania, a to z kolei może przyczynić się do powstania bardzo niebezpiecznej sytuacji drogowej. Kierowca pojazdu holującego powinien pamiętać również, że prowadzi on właściwie dwa auta, a nie jedno, dlatego musi zachować szczególną ostrożność w jeździe i starać się nie wykonywać gwałtownych manewrów.

Aby holowanie przebiegło w sposób bezpieczny, można również umówić się na komunikację. Jest ona szczególnie ważna nie tylko przy skrętach, ale przede wszystkim hamowaniu. Dobrym sposobem na bezpieczne hamowanie podczas holowania jest zasygnalizowanie holowanemu kierowcy swojego zamiaru poprzez dotknięcie pedału hamulca. Otrzyma on informację, że rozpoczyna się hamowanie i będzie mógł rozpocząć je wcześniej.

Mimo że gro odpowiedzialności w kwestii holowania spada na holującego, to jednak holowany również powinien wiedzieć, jak należy zachować się, gdy jego auto znajduje się na holu. Holujący powinien zwrócić podczas jazdy szczególną uwagę na linkę holującą. Powinna być ona ciągle delikatnie napięta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że odległość pomiędzy pojazdami jest prawidłowa i mamy czas na reakcję. Co więcej, linka nie „zawieruszy” się pod kołami pojazdu, co w efekcie nie spowoduje jej zerwania.

Holowany kierowca powinien także pamiętać o tym, że w przypadku niedziałającego silnika auto nie jest wyposażane we wspomaganie hamowania i kierowania. Właściciel pojazdu holowanego powinien przed holowaniem zapoznać się z instrukcją pojazdu. Może on posiadać specyficzne zabezpieczenia uniemożliwiające holowanie. Ich zdjęcie jest wtedy możliwe tylko przy zastosowaniu się do określonych procedur.

Kierowca będący na holu powinien mieć zawsze szeroko otwarte oczy i być gotowym na hamowanie. Przed rozpoczęciem poruszania się na holu musi on włożyć kluczyk w stacyjkę i przekręcić go w tę pozycję, która odblokuje możliwość poruszania kierownicą.

Warunki holowania – co można, a czego nie można holować

W instrukcjach niektórych pojazdów mogą pojawić się informacje, które będą mówić o niemożliwości ich holowania. Będzie to dotyczyć pojazdów o napędzie na cztery koła. Problemy mogą pojawić się w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów, które nie powinny poruszać się po drodze na biegu w pozycji N. Mała ilość oleju, może spowodować awarię w aucie, jednak większość producentów dopuszcza jazdę na holu na niedużych prędkościach i krótkich dystansach.

Bezwzględnie nie można jednak holować aut o napędzie elektrycznym lub hybrydowym.

Całkowicie zabrania się również holowania:

 • pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub o niesprawnych hamulcach,
 • pojazdu za pomocą połączenia giętkiego, jeżeli w pojeździe tym działanie układu hamulcowego uzależnione jest od pracy silnika, a silnik jest unieruchomiony,
 • pojazdu wyposażonego w hydropneumatyczne zawieszenie.

Niemożliwe jest także holowanie auta o masie znacznie przewyższającej auto holujące. Nie dopuszcza się np. holowania busa przez malucha.

Holowanie niezgodne z przepisami – jakie kary?

Kary za niezastosowanie się do przepisów dotyczących holowania wynoszą od 50 do 250 zł. Jednak w przypadku dużych niedopatrzeń kierowcy mogą również pożegnać się z prawem do prowadzenia samochodu. Obecnie kary za holowanie przedstawiają się następująco:

 • niewłaściwe oznakowanie połączenia między pojazdami (holu) albo brak takiego oznakowania (art.31 ust.1 pkt 7) – 50 zł,
 • niezachowanie właściwej odległości między pojazdami holowanym a holującym (art.31 ust.1 pkt 7) – 100 zł,
 • niewłączenie w pojeździe holującym świateł mijania (art.31 ust.1 pkt 2) – 100 zł,
 • brak oznaczenia lub niewłaściwe oznaczenie pojazdu holowanego (art.31 ust.1 pkt 5) – 150 zł,
 • nieprawidłowe połączenie pojazdu holowanego z holującym (art.31 ust.1 pkt 4) – 150 zł,
 • holowanie pojazdem z przyczepą (art.31 ust.2 pkt 4) – 250 zł,
 • holowanie więcej niż jednego pojazdu, z wyjątkiem pojazdu członowego (zespół pojazdów składający się z pojazdu silnikowego złączonego z naczepą) (art.31 ust.2 pkt 3) – 250 zł,
 • holowanie pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym lub niesprawnych hamulcach (art.31 ust.2 pkt 1) – 250 zł,
 • holowanie pojazdu na połączeniu sztywnym, jeżeli nie jest sprawny co najmniej jeden układ hamulcowy, albo na połączeniu giętkim, jeżeli nie są sprawne dwa układy hamulcowe (art.31 ust.1 pkt 6) – 250 zł,
 • holowanie pojazdu, w którym znajduje się kierujący niemający wymaganych uprawnień do kierowania tym pojazdem (art.31 ust.1 pkt 3) – 250 zł,
 • poruszanie się z prędkością co najmniej 80 km/h przy holowaniu w rejonie zabudowanym – utrata prawa jazdy.

Prawidłowe holowanie wiąże się z wypełnieniem szeregu wytycznych prawnych. Niekiedy nawet małe niedopatrzenia mogą skończyć się otrzymaniem kary, dlatego zamiast decydować się na holowanie z nieznajomym lepiej jest zaufać w tej kwestii sprawdzonej firmie.

Nie ryzykuj. Holuj auto bezpiecznie z nami!