Polska wersja English version Deutsch Version
666 688 866

Co zrobić, gdy rysuje się szyba przednia?

Dobra widoczność na drodze jest podstawą bezpiecznej jazdy samochodem. Aż 94 procent wszystkich kierowców zdaje sobie sprawę z faktu, że stan przedniej szyby ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Jednak w praktyce wielu z kierowców zapomina o roli szyby w prowadzeniu samochodu.

Uczestnik ruchu drogowego często ignoruje drobne rysy widoczne na szybie auta. Dzieje się tak z wielu powodów, m. in. kierowca sądzi, że nie ma ona żadnego wpływu na komfort jazdy; odkłada wykonanie lub zlecenie naprawy na później, zapomina o tym. Zły stan szyb pojazdu jest szczególnie widoczny w sytuacji, gdy podróżujemy nocą lub też w bardzo słoneczny dzień. Wieczorem lub przy zmniejszonej przejrzystości powietrza nawet najdrobniejsze pęknięcia i zarysowania stają się ciemniejsze, przez co znacznie ograniczają pole widzenia kierowcy.
Warto pamiętać, że powodują one również powstawanie oślepiających refleksów świetlnych.

przednia szyba w aucie

Dlaczego szyby się rysują i pękają?

Zarysowanie na szybie to normalne zjawisko spowodowane eksploatowaniem auta. Im auto jest starsze, ty, więcej rys posiada. Spowodowane są najczęściej kamykami uderzającymi o szybę podczas jazdy, owadami rozbijającymi się podczas szybkiej jazdy.

Konsekwencje jazdy z uszkodzoną szybą

Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie może przynieść jazda z pękniętą szybą. Podczas rutynowej kontroli „drogówki”, policjant może wlepić mandat o wartości nawet 250 zł, dodatkowo ma prawo zabrać nam dowód rejestracyjny. W takiej sytuacji jeździć samochodem można przez najbliższe 7 dni, ale jeśli czujesz, że narażasz jazdą na niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego skorzystaj z holowania auto lawetą do warsztatu samochodowego.

Czego nie robić podczas mycia szyb

Czyszcząc szyb należy unikać ścierek, które wykonane są ze sztywnych materiałów oraz posiadających szwy. Do mycia często wykorzystujemy także gazety – sposób ten nie jest jednak bezpieczny, bowiem sztywny papier może doprowadzić do powstania zarysowań. Stosować należy irchę, ręczniki kuchenne lub ściereczki z mikrofibry. Do mycia szyb wybierajmy wyłącznie środki chemiczne, które są do tego przeznaczone. Nawet przy trudniejszych zabrudzeniach nie wykorzystujmy ostrych proszków czy rozpuszczalników. Warto poświęcić na czyszczenie nieco więcej czasu i nie ryzykować, że powierzchnia zostanie uszkodzona.

szyba w aucie od wewnątrz

Jak naprawić pękniętą szybę?

Usuwanie rys z szyby to czynność, której bardzo często można podjąć się samemu. Konieczna będzie pasta polerska do szyb. Na rynku dostępnych jest wiele typów past, które różnią się ścieralnością i przeznaczeniem. Będziesz potrzebował też odpowiedniego filcu polerskiego. Nie musisz mieć maszynki polerskiej – często może to bardziej zaszkodzić. Warto, żebyś miał dostęp do zamkniętego garażu. Unikaj utrudnień związanych z warunkami zewnętrznymi.
Na początku musisz umyć dokładnie auto. Szyby muszą być krystalicznie czyste. Brud na polerowanej powierzchni będzie się rozprzestrzeniał, rysując ją jeszcze mocniej. Cały samochód zabezpiecz przed ewentualnymi otarciami, czy plamami po paście polerskiej.
Polerowanie szyby samochodowej jest efektywniejsze jak rozgrzejemy szkło do 40⁰C. Najłatwiej to sprawdzić dotykając szyby. Powierzchnia ma być ciepła, ale nie może parzyć. Nie wolno doprowadzać do zbyt mocnego rozgrzania szyby przy jej krawędzi, bo szyba może pęknąć. Do studzenia można używać chłodnej wody natryskując ją delikatnie spryskiwaczem i rozcierając dłonią.

Pasty polerskie do szkła powinny mieć konsystencję papki. Gęstsza szybko wysycha, rzadsza słabiej ściera i chlapie, więc trzeba odpowiednio dozować wodę.
Do tego typu preparatów zawsze dołączona jest instrukcja polerowania, której należy dokładnie przestrzegać. W usunięciu głębokich rys niezbędna będzie pomoc specjalistów. W pierwszej kolejności szlifują oni szkło, a dopiero potem polerują. Tylko w ten sposób możliwe jest dotarcie do dna rysy i jej całkowite usunięcie. W niektórych przypadkach rysy mogą być na tyle głębokie, że cena ich usunięcia okaże się wyższa niż koszt wymiany całej szyby.

Gdy szyby nie da się naprawić

Kierowcy często chcą naprawiać szybę, zamiast ją wymieniać. Szczególnie, gdy posiadają podgrzewaną szybę przednią. Wiąże się to głównie z wysokimi kosztami. Jednak są sytuacje, w czasie których wymiana jest konieczna. Najdroższe są szyby wyposażone we wspomniane już podgrzewania oraz w czujnik deszczu i zmierzchu. W takim wypadku trzeba się liczyć z wydatkiem nawet dużo powyżej 1000 złotych za samą szybę. Dużą zaletą jest fakt, że wymiana nie jest czasochłonna- zajmuje około godziny.

Wskazówka

Stare polskie przysłowie mówi, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w wypadku dbania o samochód. Naprawa małego draśnięcia na szybie jest o wiele prostsza, szybsza i tańsza niż próba renowacji dziesięciocentymetrowego „pajączka”. Jeśli widzisz na szybie niepokojące draśnięcia, zgłoś je do odpowiedniego warsztatu lub zajmij się nimi sam według powyższych zasad.