Polska wersja English version Deutsch Version
666 688 866
 1. Jak napisać opis zdarzenia wypadku?

  Jak napisać opis zdarzenia wypadku?

  Opis zdarzenia wypadku to jeden z podstawowych dokumentów, sporządzanych przez poszkodowanego w celu uzyskania odszkodowania. O czym warto pamiętać, przygotowując to oświadczenie?

  Opis zdarzenia wypadku ze strony poszkodowanego

  Nie istnieje niestety uniwersalny wzór formularza, który uwzględniałby wszystkie możliwe scenariusze przebiegu wypadku. Zdarzenia drogowe zbyt mocno różnią się między sobą okolicznościami – nawet oświadczenia poszkodowanych uczestniczących w tym samym wypadku mogą znacząco od siebie odbiegać. Opis powinien być przede wszystkim szczegółowy. Oświadczenie pełne detali daje prawnikowi możliwość dokonania bardziej kompleksowej oceny sytuacji, która w rzeczywistości wydarzyła się na drodze. Szczegółowy opis umożliwia również osobie prowadzącej sprawę efektywniejsze wykazanie szerokiego spektrum okoliczności wypadku, co przekłada się na sumę kwoty należnej poszkodowanemu. Dobry opis ma w ostateczności bardzo duży wpływ na usprawnienie procesu uzyskania odszkodowania oraz zadośćuczynienia o satysfakcjonującej wysokości.

  Różnice w oświadczeniach

  Nierzadko wspomnienia uczestników wypadku dotyczące jego okoliczności są diametralnie różne, a nawet niespójne ze sobą.
  Pod uwagę należy wziąć bowiem obrażenia, które w wyniku zdarzenia odniosły poszczególne osoby. Pierwszy poszkodowany może pod wpływem silnego uderzenia stracić przytomność, a następnie odzyskać świadomość dopiero po przywiezieniu do szpitala. Drugi uczestnik wypadku w tym samym czasie utknął wewnątrz wraku zniszczonego pojazdu, zyskując tym samym możliwość obserwowania akcji ratunkowej czy uczestniczenia w konsultacjach lekarskich. Różnice te pozostają nie bez wpływu na wysokość zadośćuczynienia – stopień powypadkowej traumy uzależniany jest bowiem nie tylko od zakresu obrażeń ciała. Wypadek drogowy odbija się na zdrowiu psychicznym poszkodowanych, nierzadko prowadząc do konieczności podjęcia specjalistycznego leczenia psychiatrycznego lub psychologicznego. Okoliczności te również brane są pod uwagę przy miarkowaniu wysokości odszkodowania.

  Okoliczności wypadku

  Ogólny szkic opisujący wspomnienia poszkodowanego z wypadku powinien zawierać kilka podstawowych elementów. Pierwszy z nich to opis okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia. W pierwszej części powinna zostać wykazana także pozycja, którą zajmował w tym czasie poszkodowany. Opis powinien uwzględniać rzeczywistą datę oraz godzinę wypadku, a także możliwie najdokładniejszą lokalizację. Należy w miarę możliwości określić zaistniałą sytuację drogową oraz zachowanie pozostałych kierowców. Kluczowy jest moment zderzenia, który powinien być opisany dość precyzyjnie. W miarę możliwości, w opisie należy zawrzeć także reakcje i działania świadków, np. moment przybycia karetki pogotowia ratunkowego czy wezwania jednostki policyjnej.

  Obrażenia powypadkowe i stan zdrowia poszkodowanego

  W drugiej części oświadczenia po wypadku powinien zostać zawarty dokładny opis obrażeń, które odniesione zostały przez poszkodowanego. Jeżeli istnieje taka zasadność i możliwość, należy wykazać fakt odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku obrażeń. W oświadczeniu koniecznie powinien znaleźć się opis skutków, jakie wypadek wywarł na funkcjonowanie poszkodowanego. Dotyczy to także wszystkich informacji na temat przebiegu leczenia uczestnika wypadku, takich jak np.

  • rodzaj placówek, w których przebywał poszkodowany
  • fakt podjęcia leczenia psychologicznego lub psychiatrycznego
  • czas rekonwalescencji
  • oświadczenie o konieczności dalszego leczenia

  Aby uniknąć ewentualnych pomyłek lub nieścisłości, warto informacje na ten temat skopiować bezpośrednio z dostępnej dokumentacji medycznej. Istotnym aspektem pozostają wszystkie dolegliwości powypadkowe, czyli niedogodności wynikające bezpośrednio ze zdarzenia. Oświadczenie powinno uwzględniać okres ich pierwszego wystąpienia, poziom nasilenia czy zakres koniecznego leczenia, a także wynikające z tego trudności – np. niemożność wykonywania określonych czynności przez poszkodowanego lub konieczność uzyskiwania pomocy ze strony innych osób.

  Podsumowanie opisu zdarzenia wypadku

  Oświadczenie po wypadku powinno być odpowiednio podsumowane. Opis warto zakończyć wykazaniem, które efekty zdarzenia najbardziej odbiły się na funkcjonowaniu poszkodowanego oraz jaki odniesione urazy mają wpływ na jego codzienne życie. Kompletne oświadczenie powinno zatem zawierać:

  • szczegółowe odtworzenie wspomnień z wypadku
  • dokładne wykazanie aktualnej sytuacji życiowej
  • opis zmian w codziennym funkcjonowaniu
  • zakres procesu leczenia i rehabilitacji
  • fakt istnienia jakichkolwiek konsekwencji powypadkowych

  Poszczególne informacje muszą być zgodne z prawdą.Oświadczenie powinno opisywać wyłącznie zdarzenia, które nastąpiły od momentu wypadku do dnia podjęcia przez poszkodowanego starań o uzyskanie należnego zadośćuczynienia i odszkodowania.

 2. Co oznaczają piszczące hamulce?

  Co oznaczają piszczące hamulce?

  Zazwyczaj, gdy słyszy się przeraźliwy pisk podczas hamowania, nasuwa się na myśl, że w samochodzie ślizgają się namoknięte paski. Tymczasem dźwięki z układu hamulcowego mogą oznaczać również inne niespodzianki. Mogą je wydawać zarówno klocki hamulcowe, tarcze oraz zaciski. Wynikać mogą z gorszej jakości mechanizmów, stopnia ich zużycia, przegrzania czy poważnego uszkodzenia. Warto więc wybrać się do serwisu już przy pierwszych piskach. (więcej…)

 3. Samochód miejsca nie wybiera – awaria na autostradzie

  Samochód miejsca nie wybiera – co zrobić, gdy awaria przydarzy się nam na autostradzie?

  Autostrady i drogi szybkiego ruchu to nie najlepsze miejsce na jakikolwiek postój, również ten, który spowodowany jest awarią samochodu. Takie sytuacje stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym, a nieodpowiedzialne zachowanie kierowców może doprowadzić do wypadku. Podpowiemy jak się zachować w przypadku niechcianego postoju na autostradzie, lub „ekspresówce”. (więcej…)

 4. Jak się zachować gdy zdarzy się nam wypadek?

  Jak się zachować gdy zdarzy się nam wypadek?

  Uczestnictwo w ruchu drogowym wiąże się z pewnym ryzykiem. Mimo, że każdy kierowca doskonale zna zasady dotyczące prowadzenia pojazdów, a przynajmniej powinien je znać, do wypadków czy drobnych stłuczek dochodzi niestety bardzo często. Wystarczy chwila nieuwagi i zdarzenie drogowe może nas przykro zaskoczyć. Sprawdźmy, jak mamy się zachować, kiedy przydarzy nam się wypadek lub kolizja drogowa? (więcej…)

 5. Jak pozbyć się auta porzuconego na parkingu?

  Jak pozbyć się auta porzuconego na parkingu?

  Auta, od dłuższego czasu nie używane, są prawdziwą zmorą osiedli. W miastach, gdzie każde miejsce parkingowe jest na wagę złota, taki zalegający miesiącami wrak, może mocno denerwować zarówno innych właścicieli pojazdów, którzy nie mają miejsca na zaparkowanie swoim samochodem, jak i zarządców dróg. Na szczęście auta takiego można się z parkingu pozbyć. A my podpowiadamy jak! (więcej…)

 6. Nie daj oszustowi wykorzystać twojego OC

  Nie daj oszustowi wykorzystać twojego OC

  Poniżej przedstawiamy sześć sytuacji, w których oszust może wykorzystać twoją naiwność. Nie od dziś wiadomo, że są osoby, które niemal “polują” na naiwnych i próbują naprawić swój samochód kosztem cudzego OC. I mimo, że są sprawcami kolizji, to winą bezczelnie obarczają kogoś innego. (więcej…)

 7. Czekasz na odszkodowanie z OC sprawcy? Nie daj się nabić w butelkę!

  Odszkodowanie z OC sprawcy

  Od lat wiadomo, że sprawa uzyskania odszkodowania nie jest tak do końca prosta. Mimo, że sprawca przyznał się do winy, mimo, że napisał doświadczenie, mimo, że złożyłeś wniosek o likwidację szkody w wymaganych terminach. Okazuje się, że ubezpieczyciele mają swoje triki, dzięki którym zaniżają należne poszkodowanemu odszkodowania, często działając na granicy prawa i wykorzystując nieświadomość ludzi. (więcej…)

 8. Nowy nabytek Pat-Car ;)

  Kolejny Mercedes w naszym taborze!

  Mamy Go! Nasz tabor zasili od dziś nowy Mercedes Sprinter! To dla naszych kochanych klientów! Już nie będziecie musieli na nas czekać 😉

  A następny będzie dla Największych!!!